Honi hagyományok receptekkel

Újévre:

malacpecsenye, lencseleves, főtt sódar.

Ropogós, omlós malacpecsenye

Hozzávalók 4 főre:

1,5 kg bőrös malaccomb

őrölt színesbors

4 gerezd fokhagyma

1 evőkanál méz

10 dkg zsírszalonna

1,5 dl sör

Elkészítés:

Irdaljuk be a malac bőrét.

Keverjük össze a reszelt fokhagymát, a sót és a mézet. Kenjük be alaposan vele a bőrmentes részeket. Pihentessük a húst legalább egy órán át hűtőszekrényben.

Melegítsük elő a sütőt 210 °C-ra, állítsuk alsó-felső sütés funkcióra. Tegyük a tepsi aljába a kis kockákra vágott szalonnát, öntsük fel 1 dl sörrel, helyezzük rá a malachúst bőrrel felfelé. Süssük 15 percig, majd csökkentsük a hőmérsékletet 150 °C-ra, fedjük le a húst, és süssük tovább 45 percig. Úgy tudjuk ellenőrizni, hogy a sertéshús átsült-e, hogy a legvastagabb részénél egy fém nyárssal átszúrjuk. Ha nem szivárog lé, akkor kezdhetjük a pirítást, hogy a bőre ropogós legyen.

Növeljük meg a sütő hőmérsékletét 230 °C-ra, kenjük meg a malac bőrét sörrel, és lefedés nélkül, a sütő felső pirítás funkcióját használva süssük 10 percig. Félidőnél kenjük meg még egyszer sörrel a bőrt.

Héjában sült burgonyával, sült répával, sült hagymával tálaljuk.

Lencseleves

Hozzávalók:

20 dkg lencse

10 dkg füstölt hús

2 sárgarépa

2 fehérrépa

2 babérlevél

1 evőkanál liszt

1 vöröshagyma

olaj

pirospaprika

Elkészítés menete

:A lencsét a főzés előtti napon áztassuk be. Másnap szűrjü át alaposan, tegyük fel főni annyi vízben, amennyi jócskán ellepi, és adjuk hozzá a babérlevelet. A füstölt húst daraboljuk fel, és szintén adjuk a leveshez. A répákat pucoljuk meg, majd amikor a hús elég puha, ezeket is tegyük a levesbe. Kevés olajra szórjuk rá a felaprított hagymát, és dinszteljük meg. Hintsük rá a lisztet, szórjuk rá pirospaprikát, és készítsünk sötét rántást. Ha minden megfőtt a levesben, keverjük hozzá a rántást, főzzük fel, végül sózzuk meg. Tetszés szerint tejföllel tálaljuk.

Farsangvasárnapra:

Farsangi fánk

Farsangi fánk:

50 dkg liszt

1 tojás

4 ek olvasztott margarin

5 dkg élesztő

2,5 dl langyos tej

2 ek cukor

csipet só

Elkészítés:

Az élesztőt felfutatjuk: élesztőt belemorzsoljuk amibe futtatni akarjuk langyon vizet bele öntünk kevés cukrot rakunk bele s letakarjuk. Meleghelyre tesszük.

A lisztet keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a tojást és a felfuttatott élesztőt, cukrot, sót és az olvasztott vajat. Összedolgozzuk és annyit tejet adunk hozzá, hogy lágy de nem ragacsos tésztát kapjuk (elválik a kéztől) 1 órán át kelesztjük, majd 1 cm vastagságúra nyújtjuk ( nekem elég volt 2cm) Szaggatóval kiszaggatjuk. Amikor nyújtjuk és buborék van akkor tudjuk, hogy jó a tészta. Forró olajba kisütjük egyik felét fedő alatt majd másik felét fedő nélkül kisütjük. Ha kisült lecsöpögtetjük lekvárral és porcukorral tálaljuk.

Hamvazószerdára

savanyú tojás és heringes savanyúkáposzta.

Heringes savanyú káposzta recept

Elkészítés:

Savanyított, nyers káposztát összekeverünk vékony karikára vágott vöröshagymával, köménymaggal és leöntjük finom lenmagolajjal (reformboltokban beszerezhető) A savanyított heringeket ujjnyi szélesre felvágjuk, ezt is belekeverjük. Nyolcadokra vágott kemény tojással díszítjük.

Zöldcsütörtökre

paraj, sóska, bundászsemlével

Nagypéntekre

borleves, töltött tojás, hal

Borleves:

7 dl száraz fehér bor

3 gr vaníliarúd

2-3 db szegfűszeg

2 szem szegfűbors

3 dl tejszín

2-3 dkg liszt

A fűszereket 1 dl vízben és 1 dl borban jól kiforraljuk ( eszenciát készítünk), leszűrjük és a többi borhoz adjuk. A bort felforraljuk, 1 dl tejszínből és a lisztből készült habarással sűrítjük, majd kiforraljuk. Tejszínhabbal megspriccelve azonnal tálaljuk.

Nagyszombatra

kora este sokna tormával, esetleg diós és mákos patkó

Diós és mákos patkó

Hozzávalók

a tésztához:

3,5 dl tej, 2,5 dkg élesztő, 2 evőkanál porcukor, 50 dkg finomliszt, 10 dkg vaj vagy sütőmargarin, 1 mokkáskanál só, 1 citrom vagy narancs reszelt héja, 2 tojássárgája

a töltelékekhez:

12-12 dkg őrölt mák és őrölt dió, 18 dkg (kristálycukor (barna cukor is lehet), 1,75 dl tej, 6 dkg mazsola, 1 citrom reszelt héja

a tészta nyújtásához:

finomliszt

a tepsi kikenéséhez és a tészta lekenéséhez:

vagy margarin (esetleg olaj)

a tészta lekenéséhez:

kb. 1,5 dl tej

1. A tésztához a tejet meglangyosítjuk, 1 decit kimerünk belőle, az élesztőt belemorzsoljuk, egy kevés porcukrot hozzáadunk, kb. 15 perc alatt fölfuttatjuk.

2. A lisztet egy tálba szitáljuk, a felfuttatott élesztővel, a többi langyos tejjel és porcukorral, a langyosra olvasztott vajjal, megsózva, a citromhéjjal ízesítve 6-8 perc intenzív dagasztással hólyagosra kidolgozzuk. Lágy tészta lesz belőle, ami éppen csak elválik az edény falától. Végül a tojások sárgáját is beledolgozzuk. Konyharuhával letakarva, langyos helyen kb. 50 percen át kelesztjük.

3. Közben a töltelékhez a darált mákot illetve diót a cukorral összekeverejük, a tejjel leforrázzuk. A mazsolát hozzáadjuk, a reszelt citromhéjjal ízesítjük.

4. A tésztát meglisztezett gyúrólapon kisujjnyi vastagságúra nyújtjuk, majd 16 négyzet alakú lapra vágjuk. Ezek felénk eső oldalára kisujjnyi csíkban tölteléket halmozunk - nyolcra mákot, nyolcra diót. Egyenként felhengergetjük - éppen csak összeér a két tészta a töltelék körül, egy kicsit hosszúkásra sodorjuk, majd kifli formájúra hajlítjuk és kivajazott tepsibe egymás mellé rakjuk. Nem baj, ha sűrűbben vannak egymás mellett, mert így csak fölfelé nőhetnek, nem terülnek el. Olvasztott vajjal vagy olajjal körben mindet lekenjük, ott is, ahol majd összeérnek.

5. Letakarva 45-50 percen át kelesztjük, végül előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C, légkeveréses sütőben 160 °C) 30-32 percig sütjük. A sütőből kivéve tejjel lekenjük, így hagyjuk hűlni. Tálaláskor porcukrot is hinthetünk rá.

Húsvétvasárnapra

bárány

Húsvéthétfőre

idei rántott csirke fejes salátával

Pünkösdre

idei liba, uborkasaláta, cseresznyésrétes

Cseresznyésrétes:

Hozzávalók:

4 csomag réteslap

2 kg cseresznye

4 csomag kakaós keksz

4 tk őrölt fahéj

40 dkg olvasztott vaj

8 ek porcukor

Elkészítés:

A cseresznyét kimagozzuk, a nettó súlyt kettéosztjuk, mivel két rudat fogunk készíteni.

A kekszet durvára daráljuk, ezt is kettéosztjuk.

Elővesszük a réteslapokat, kinyitjuk, és egy nedves konyharuhára ráterítjük az első réteget. Megkenjük vajjal. Rátesszük a második réteget, ezt is megkenjük, ezt négy rétegig ismételjük.

A maradék réteslapokat visszahajtjuk a zacskójába, ki ne száradjanak.

Az előttünk lévő réteslapokra rászórjuk az egyik kupac kekszmorzsát. Az egyik kupac cseresznyéhez hozzákeverjük a fahéj felét, majd egy sorban, a szélétől kb. 5 centiméterre, rátesszük a réteslapra.

A konyharuha segítségével a cseresznyesor felől elkezdjük feltekerni a réteslapokat. Ha kész, behajtjuk a végeket, és óvatosan áttesszük a rudat egy sütőlapra. A tetejét is lekenjük vajjal.

Ugyanezt megismételjük a réteslapok másik felével is.

Amikor a másik rúd is a sütőlapon van, betoljuk a tepsit a sütőbe, 180 fokon sütjük. Amikor szép piros a teteje, akkor van kész. Kicsit hagyjuk kihűlni, majd széles szeleteket vágunk belőle, a tányéron porcukrozzuk.

Márton napjára

egybe sült lúd, dinsztelt káposztával

Karácsony estére

borleves, rántott hal, mákosguba

Nagykarácsony napjára

pulykapecsenye, kompóttal, bejgli

Szilveszter

kocsonya, disznótoros tál, főtt virsli, éjfél után esetleg bableves csülökkel.

Kocsonya:

Hozzávalók

egy kisebb bőrös nyers csülök (lehet csontozva is)

15 dkg füstölt tarja

2 tekercs sertésbőr, vagy sertés láb (kérjük meg a hentest, hogy a lábat vágja kisebb darabokra. Ez kell ahhoz, hogy a kocsonyánk vágható állagúra dermedjen)

2 szál sárgarépa

1 vöröshagyma

4+2 gerezd fokhagyma

30-40 szem fekete bors

citrom gerezdek, koktél paradicsom, saláta a tálaláshoz

Elkészítése:

A húsféléket, bőrt, lábat annyi vízben tesszük fel főni, ami ellepi. (Ha túl sok a víz, híg lesz a levünk) Felforraljuk és leszedjük a habját. Ez nagyon fontos, ezzel veszük elejét annak, hogy a kocsonyánk zavaros legyen. Egy nagy teatojásba tesszük a hagymákat és a fűszereket és óvatosan megsózzuk. A füstölt hús sós lehet és utólag is lehet még sózni ha szükséges. Beletesszük a zöldséget is és a lehető legminimálisabb lángon, gyöngyözve hagyjuk főni 2-3 órát.

Amikor elkészült, kivesszük a sárgarépát, ezt tetszőleges módon felvágjuk és egy jénai tál aljába, vagy formába tesszük a díszítéshez. Húsokról minden zsiradékot eltávolítunk, kisebb darabokra vagdossuk és ezt is elrendezzük a tálban, formában. A visszamaradó levet szitán, illetve egy kendőn átszűrjük és zsírtalanítjuk, majd óvatosan a tálban lévő húsokra merjük.

Most jön egy kis pikantéria: a másik két fokhagyma gerezdet nyersen hajszálvékonyan felmetéljük és a még meleg lébe elpötyögtetjük. A nyers fokhagymától kap egy kis bukét.

Amikor tányérra tesszük látszódjon benne minden hozzávaló és arányos legyen a hús, zöldség és a lé mennyisége. Legalább egy éjszakára hűtőbe tesszük, hogy kifagyjon.

© 2022 Ádám receptjei. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el